«فیلی باستر» به کمک موافقان هسته‌ای می‌آید

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در صفحه اینستاگرام خود نوشت که موافقان هسته ای در مجلس آمریکا در صورتی که به حد نصاب نرسند برای سد کردن مخالفان این توافق از «فیلی باستر» استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا نوشته روز شنبه حمید بعیدی نژاد به شرح زیر است:

هری رید رییس دمکراتهای سنا در روزهای اخیر ضمن ایراد صحبتهای خوش بینانه ای نسبت به حصول رای کافی موافقین برای جلوگیری از تصویب مصوبه مخالفت با توافق هسته ای، اعلام کرد که سناتورهای دمکرات برای جلوگیری از ردّ توافق هسته ای از 'فیلی باستر' (filibuster) نیز استفاده خواهند نمود. اما فیلی باستر چیست و چگونه در چنین شرایطی میتواند کارآیی داشته و مفید باشد.

فیلی باستر در نظام اجرایی قانونگذاری در آمریکا به تلاش سیستماتیک مخالفین اقلیت اطلاق میشود که با اتخاذ روشهای متفاوتی مانع از این میشوند که مجلس وارد مرحله تصمیم گیری بر روی طرح اکثریت شود و در واقع با این روش امکان ورود مجلس به مرحله تصمیم گیری نهایی را مسدود می کنند.

این اقدام که همان آبستراکسیون تلقی می شود بطور سنتی از طریق روش های زیر صورت می گیرد: ١-طولانی کردن سخنرانیهای نمایندگان فیلی باستر کننده بصورتی که زمان انجام رای گیری نهایی فرا نرسد. ٢-طرح پیشنهادات، اصلاحات و متمم های متعدد به پیش نویس مورد بحث، ٣-طرح کردن پیش نویس جدیدی با موضوعی جدید با استناد به اهمیت خاص موضوع آن و ۴-به تعویق انداختن جلسه نهایی تصمیم گیری.

اعضای فیلی باستر کننده از طریق این روش ها مانع اختصاص وقت مناسب برای تصمیم گیری نهایی روی لایحه مورد اختلاف می شوند. در سال های اخیر جمهوری خواهان خود با استفاده از این روش ها مانع تصمیم گیری مجلس پیرامون انتصاب بسیاری از کاندیداها برای پستهای حساس پیشنهادی دولت اوباما بوده اند. یکی از مهمترین فیلی باسترهای سال های اخیر در مجلس سنا به جلسه ششم ماه مارس 2013 مربوط می شود که طی آن یک سناتور جمهوری خواه طی یک سخنرانی حدود 13 ساعته و باطرح سوال از دولت اوباما مانع رأی گیری درخصوص تأیید انتصاب پیشنهادی دولت جهت ریاست سازمان سیا شد.

اما در خصوص توافق هسته ای، اگر دمکراتها بتوانند حمایت چهل و یک سناتور موافق با تفاهم هسته ای را جلب کنند، دیگر اصولا امکان جلوگیری از مخالفت با تفاهم هسته ای از میان خواهد رفت. ولی موافقین با بدست آوردن حتی 34 رای نیز پشتوانه کافی برای اثر گذاری وتوی رئیس جمهور را تضمین خواهند کرد.

با اعلام حمایت های جدید سناتورهای دمکرات، که رقم حامیان تفاهم هسته ای را به سی رای موافق رسانده است، وضع سیاسی اوباما به شهادت مخالفین جمهوری خواه تثبیت یافته است و در این شرایط مساعد است که موافقان معتقدند که در صورتی که حتی نتوانند چهل و یک رای بدست آورند، می توانند برای جلوگیری از ردّ تفاهم هسته ای به فیلی باستر متوسل شوند.


پودر مورست | مودم همراه | شیلنگ مجیک هوز | شارژر همراهساعت گوچی طرح لاو | چراغ قوه زوم دار پلیسی | عینک کررا | ساعت طرح رولکس | ساعت رولکس |

/ 0 نظر / 28 بازدید